• بوشهر - اداره کل ورزش و جوانان
  بوشهر - اداره کل ورزش و جوانان
     
   • لیلا رجبی
    نام قهرمان: لیلا رجبی نوع مدال:
    سال برگزاری: دوره:
    مقام ایران: محل برگزاری:
    سوابق ورزشی:
    لیلا رجبی (زادهٔ ۱۸ آوریل ۱۹۸۳ در ویتبسک، بلاروس) با نام تولد تاتسیانا ایلیوشچانکا (به انگلیسی: Tatsiana Ilyushchanka) ورزشکار پرتاب وزنهٔ بلاروسی‌الاصل با تابعیت ایران است.

    تاتسیانا ایلیوشچانکا، فرزند الکساندر و زادهٔ شهر ویتبسک کشور بلاروس است. او برای کشور زادگاهش مقام‌های نایب‌قهرمانی سال ۲۰۰۵ پرتاب وزنه باشگاه‌های اروپا در پرتغال و نفر چهارم جوانان جهان در جامائیکا را به‌دست‌آورد.
    تاتسیانا در زمان برپایی یکی از اردوهای تیم ملی ایران در بلاروس با پیمان رجبی، دوندهٔ دو سرعت ایرانی آشنا شد و در سال ۱۳۸۶ با او ازدواج کرد و پس از دریافت تابعیت ایرانی و گرایش به دین اسلام، با نام لیلا رجبی در بوشهر زندگی می‌کند.
    وی عضو تیم دو و میدانی مخابرات بوشهر شد و در تیم ملی ایران حضور پیدا کرد و از زمان حضورش در ایران و با تابعیت ایرانی، رکورد پرتاب وزنهٔ ایران را از ۱۴٫۰۵ متر، که پیش از آن متعلق به پریسا بهزادی بود، به ۱۸٫۱۸ متر (هوای آزاد) و ۱۷٫۲۱ متر (داخل سالن) بهبود داده‌است.[۳][۴]

    رجبی در مسابقات قهرمانی دو و میدانی آسیا ۲۰۰۹ گوانگ‌ژو مدال برنز و در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۹ هانوی و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا ۲۰۱۰ تهران مدال طلا را برای تیم ایران به‌دست آورده‌است[۵] .
    لیلا رجبی نمایندهٔ ایران در رشتهٔ پرتاب وزنه در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن بود.

    حاشیه ها

    پس از حذف خانم رجبی در گروه مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ ریو، در اظهار نظری که توسط احسان مهاجر شجاعی در یک برنامه زنده صورت گرفت، به نوعی خانم رجبی به «خونسردی» متهم گردید و از عبارت «کمی غیرت» استفاده شد.[۶][۷] این جملات واکنش رجبی را به دنبال داشت به گونه‌ای که وی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:[۸]

    شما می‌توانید به من انتقاد کنید و انتقادها را می‌پذیرم ... ولی کسی نباید جلوی ۷۰ میلیون جمعیت من را بی غیرت عنوان کند.

    او خطاب به کسانی که او را «بی غیرت» خوانده‌اند، نوشت:[۸]

    من ایرانی‌الاصل نیستم و حدود ۱۰ سال است تابعیت ایران را پذیرفتم و ایران را دوست دارم و در ایران زندگی می‌کنم و ایران را کشور خودم می‌دانم و بارها پرچم سه رنگ ایران را در میادین بین‌المللی برفراشته کرده‌ام که این افتخار بزرگی برای من بوده است.

  بوشهر - اداره کل ورزش و جوانان
  مجموع بازدیدها : 638,982
  تعداد بازدید امروز : 636
  تعداد کاربران آنلاین : 0
  آخرین به روزرسانی : 1398/06/24
  کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.